Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z myślą o rowerzystach

Data publikacji 04.04.2017

Dla wielu z nas rozpoczął się już na dobre sezon rowerowy, rawiccy funkcjonariusze przypominają o obowiązku przestrzegania przepisów drogowych przez rowerzystów. Dla odświeżenia pamięci podajemy kilka ważnych wskazówek oraz odpowiemy na nurtujące niektórych pytania.

Kto może poruszać się po drodze dla rowerów?

Droga dla rowerów przeznaczona jest – jak sama nazwa mówi - dla kierujących rowerami. Jedynym pojazdem jaki może się po niej poruszać jest rower. Dlatego w myśl prawa nie mogą poruszać się po niej piesi, wrotkarze, rolkarze oraz użytkownicy hulajnóg i deskorolek. Póki co wymienione pojazdy nie funkcjonują w prawie o ruchu drogowym. Takie osoby traktowane są jak piesi i winni korzystać z chodnika.

W jaki sposób i gdzie może poruszać się na dziecko na rowerze?

Dziecko do 10 roku życia na rowerze porusza się w towarzystwie osoby dorosłej po chodniku. Od 10 do 18 roku życia rowerzysta korzysta z dróg publicznych (w tym dróg dla rowerów), dodatkowo wyposażony w kartę rowerową, którą wydają dyrektorzy szkół. Dorośli mogą poruszać się na rowerze bez uprawnień, jednak powinni posiadać przy sobie dowód osobisty lub – jeśli posiadają – prawo jazdy.

Kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku?

W myśl przepisów prawa rowerzysta winien korzystać z drogi dla rowerów, kiedy jej nie ma powinien poruszać się po drodze publicznej.

Tylko i wyłącznie w trzech przypadkach rowerzysta może poruszać się po chodniku:

1. Gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej dwa metry, a na przyległej drodze samochody mogą jeździć z prędkością większą niż 50km/h

2. W sytuacji pogorszonych warunków atmosferycznych, przy gęstej mgle, silnym wietrze, opadach deszczu lub śniegu znacznie ograniczających widoczność

3. Kiedy dorosły rowerzysta ma pod opieką dziecko jadące na rowerze w wieku do 10 lat.

Co w sytuacji, kiedy bezprawnie poruszamy się po drodze dla rowerów?

Poruszanie się po drodze dla rowerów, innym pojazdem niż rower jest zabronione, za co grozi mandat w wysokości 100zł. Jednak w sytuacji, kiedy na tej drodze dojdzie do zderzenia rowerzysty np. z rolkarzem takie zdarzenie traktowane jest jako kolizja lub wypadek i osoba na rolkach, będąca ewentualnie sprawcą zderzenia mogłaby usłyszeć zarzuty nieuprawnionego poruszania się na drodze rowerowej lub spowodowania wypadku.

Przypomnienie znaczenia wybranych znaków drogowych

Znaki ostrzegawcze

A-24 Rowerzyści: Znak ostrzega przed miejscem, w którym rowerzyści wyjeżdżają z drogi dla rowerów. Umieszcza się go też przed przejazdem dla rowerzystów na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h lub przed przejazdem poza skrzyżowaniami, albo gdy przejazd może nie być widoczny odpowiednio wcześnie.

Znaki zakazu

B-9 zakaz wjazdu rowerów: Znak zakazuje ruchu zarówno na jezdni i poboczu rowerów i wózków rowerowych. Stosowany na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości stanowiących niebezpieczeństwo dla kierujących rowerami oraz tam, gdzie w pobliżu została wyznaczona droga dla rowerów oznaczona znakiem C-13.

B-11 zakaz wjazdu wózków rowerowych: Znak zakazuje ruchu rowerów wielośladowych. Stosowany na drogach o dużym natężeniu ruchu, gdzie ruch tych pojazdów może powodować tamowanie ruchu.

Znaki nakazu

C-13 droga dla rowerów: Znak nakazuje kierującemu rowerem jednośladowym jazdę drogą dla rowerów.

C-13a koniec drogi dla rowerów: Znak oznacza koniec drogi przeznaczonej dla kierujących rowerami jednośladowymi.

C-13 + C-16: droga dla pieszych i rowerów: Znak kompilacji C-13 i C-16 oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów. 

Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą,

C-13 + C-16droga dla pieszych i rowerów,(ciąg pieszo-rowerowy): Znak kompilacji C-13 i C-16 oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów.

Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku, jeżeli symbole oddzielone są kreską pionową.

W tym przypadku ruch pieszych odbywa się po lewej stronie drogi, a ruch rowerzystów po prawej.

Powrót na górę strony