Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rusza ogólnopolska kampania pn. "Łapki na kierownicę"

Data publikacji 13.06.2017

W dniach 14- 25 czerwca rawicka policja włączy się w ogólnopolską kampanię pn „Łapki na kierownicę”, której autorem jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i firma Neptis S.A, będącej operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

Działania w ramach tej kampanii ukierunkowane są na przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

W myśl przepisów Ustawy Prawo o Ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki  lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.  Zakaz ten dotyczy także rowerzystów.

W dniach 14 – 25 czerwca kierowcy, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a pojazd będzie w ruchu otrzymają na swój aparat telefoniczny komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmowy, natomiast rawiccy policjanci w tym okresie przeprowadzą wzmożone czynności kontrolno – prewencyjne, polegające na zintensyfikowanych kontrolach kierujących pojazdami pod kątem ujawniania wykroczeń polegających na korzystaniu przez nich podczas jazdy z telefonu komórkowego.

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką  odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Rada jest jedna - zastosuj się do przepisów i zadbaj tym samym o bezpieczeństwo własne i innych!

Powrót na górę strony