Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem podczas Finału WOŚP

Data publikacji 11.01.2018

14 stycznia br. odbędzie się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach wielu miast i wsi kwestować będą młodsi i starsi wolontariusze. Jak co roku nad ich bezpieczeństwem czuwać będą policjanci. Bez względu na to, sami wolontariusze powinni pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą im ustrzec się przed różnymi nieprzyjemnymi incydentami.

Rady dla wolontariuszy WOŚP

1. Zadbaj o swoją wygodę! Kwestujesz na świeżym powietrzu, więc pamiętaj o ciepłym ubiorze. Niezbędny będzie również termos z gorącą herbatą, który możesz wrzucić do plecaka.

2. Pamiętaj o bezpieczeństwie! Chodź zawsze w towarzystwie innego wolontariusza i omijaj miejsca, które mogą zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Nie prowadźcie zbiórek w miejscach słabo uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej i koniecznie musi być w niej osoba pełnoletnia.

3. Weź smycz! Powiesisz na niej identyfikator, który upoważnia Cię do kwestowania dla WOŚP.

4. Pamiętaj o dokumentach! W każdej chwili możesz zostać poproszony o okazanie dowodu tożsamości przez straż miejską lub policję.

5. Zadbaj o kontakt! Weź ze sobą telefon komórkowy, dzięki któremu będziesz mógł komunikować się ze sztabem, słuzbami ratunkowymi czy policją.

6. Nie dyskutuj z niezainteresowanymi! Pamiętaj, jaki jest cel Twojej pracy. Nie reaguj na zaczepki i wyzwiska - podczas Finału reprezentujesz sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli ktoś nie chce wrzucić pieniędzy do puszki - nie nalegaj!

7. Pilnuj swojej puszki! Pod żadnym pozorem nie przekazuj swojej puszki obcej osobie. Nawet najsympatyczniejsi ludzie mogą okazać się złodziejami!

8. Wytnij serduszka! Przed Finałem warto poświęcić chwilę na wycięcie serduszek, które będziesz rozdawał w zamian za pieniądze wrzucone do puszki.

Co musi mieć wolontariusz?
By nie było wątpliwości, każdy z wolontariuszy powinien mieć identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety oraz adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu.
Jak powinna wyglądać puszka WOŚP?
Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
 

Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z Policją. W czasie 26 Finału WOŚP na ulicach miast i wsi naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość patroli policyjnych.

Powrót na górę strony