Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debatowaliśmy o bezpieczeństwie na wsi

Data publikacji 02.08.2017

31 lipca na w Domu Strażaka w Osieku odbyło się spotkanie Komendanta Powiatowego Policji w Rawiczu z mieszkańcami powiatu rawickiego. Podczas spotkania poruszone zostały tematy związane z zagadnieniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji mobilnej „Moja Komenda” program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tematem przewodnim debaty było bezpieczeństwo na wsi, przede wszystkim bezpieczeństwo osób wykonujących pracę w rolnictwie i gospodarstwie oraz bezpieczeństwo dzieci znajdujących się na terenach wiejskich w czasie wakacji.

Debata Społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ” była okazją do porozmawiania o  szeroko rozumianym bezpieczeństwie osób mieszkających w powiecie rawickim, a w szczególności na terenach wiejskich. Do dyskusji na temat związany z bezpieczeństwem na wsi zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, oraz specjaliści w tej dziedzinie czyli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej oraz Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej. W spotkaniu brało udział kierownictwo jednostki Policji, naczelnicy Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego, dzielnicowy, profilaktyk społeczny rawickiej policji oraz mieszkańcy.

Komendant Powiatowy Policji w Rawiczu insp. Radosław Matysiak przywitał zaproszonych gości jak i prelegentów spotkania. Jako pierwsza zabrała głos Danuta Goździewicz – Suchanek przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy, która w swym wystąpieniu przedstawiła charakterystykę wypadków w czasie pracy w gospodarstwie i w rolnictwie, zwróciła uwagę na potrzebę zadbania o bezpieczeństwo dzieci oraz ich miejsca zabawy na terenie gospodarstwa i w czasie pracy. Mł. brygadier Krzysztof Skrzypczak reprezentując Państwową Powiatową Straż Pożarną przedstawił zebranym zagadnienie bezpieczeństwa na wsi od strony bezpieczeństwa pożarowego, przytoczył przepisy przeciwpożarowe w pracy rolnika. Omówił prowadzone przez straż pożarną kontrole oraz działalność profilaktyczną na terenach wiejskich. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Grażyna Marczyńska zgromadzonym przekazała informacje na temat wody i żywności na terenie wiejskim. Omówiła zagadnienia bezpiecznej produkcji i dystrybucji żywności, a także kontrole ujęć wody i jej skażenie w związku z niewłaściwym nawożeniem gleby. Poruszony został także temat zagrożenia epidemiologicznego wśród dzieci i osób dorosłych na wsiach z uwagi na ich większe zagrożenie pokąsania przez kleszcze i zwierzęta dzikie (borelioza i wścieklizna). Komendant podsumował część debaty poświęconej bezpieczeństwu na wsi. Zaapelowano o zdrowy rozsądek osób wykonujących prace w gospodarstwie w celu zapobieżenia wypadkom zarówno wśród osób dorosłych jak i dzieci.

W drugiej części spotkania głos zabrał Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. Sztab. Krzysztof Sierpowski, który omówił i podsumował dotychczasowe funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazał miejsca najbardziej zagrożone oraz wymienił najczęściej zgłaszane kategorie, omówił sposób reagowania funkcjonariuszy policji na zagrożenie. Przedstawił sposób jak można korzystać z mapy. Przybliżył także funkcjonowanie nowego programu „Dzielnicowy bliżej nas” i rolę dzielnicowego, a także aplikację Moja Komenda. Jako ostatni przemawiał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego st.asp. Waldemar Łańczak – który zdiagnozował poziom bezpieczeństwa na drogach powiatu, nieprawidłowe zachowania kierowców oraz formy oddziaływania na osoby nieprzestrzegające w sposób rażący przepisów w ruchu drogowym.

Podczas debaty wyraźnie zostało zaznaczone jak istotna jest współpraca oraz przekaz informacji wszystkich działających instytucji w tym obszarze. Wnioskiem w kwestii bezpieczeństwa na wsi jest potrzeba prowadzenia profilaktyka w tym obszarze przy współpracy instytucji zainteresowanych tematyką. Najwięcej zainteresowania na debacie wzbudziła kwestia bezpieczeństwa na drogach powiatu, uczestnicy zaapelowali o dalsze kontrole prędkości, o więcej patroli policji na terenach wiejskich oraz o nadzór ruchu rowerowego na wsiach.

Na zakończenie spotkania zebrano ankiety, które rozdawane były na początku debaty. Wnioski, które zostaną opracowane na podstawie opinii zgromadzonych osób, będą służyły zdiagnozowaniu ich potrzeb i oczekiwań dotyczących bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony