Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź bezpiecznym rolnikiem. Kierował kombajnem w stanie nietrzeźwości.

Data publikacji 04.08.2017

W minioną środę w godzinach popołudniowych 36 – letni mieszkaniec Ugody, kierował kombajnem marki Bizon pod drodze publicznej w swojej miejscowości będąc w stanie nietrzeźwości. Kierowca pojazdu ponadnormatywnego miał niemal 2 promile. Wpadł podczas zwykłej kontroli drogowej. Stracił prawo jazdy kat. A i B. O jego losie zdecyduje teraz prokurator i sąd.

Obecnie na terenie naszego powiatu trwają intensywne żniwa, pogoda bywa kapryśna więc rolnicy wykorzystują każdą chwilę słońca i zbierają plony swojej pracy. Na polach pracują kombajny i ciągniki. Rawiccy policjanci apelują o zachowanie rozsądku, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w trakcie wykonywania tych prac.

Kierując maszyną rolniczą w ruchu drogowym należy pamiętać:

- że nie wolno kierować będąc w stanie nietrzeźwości czy po użyciu alkoholu

- że wiele maszyn to pojazdy ponadnormatywne, wolnobieżne – i do nich są inne wytyczne poruszania się po drodze niż do zwykłych pojazdów mechanicznych

- że wszystkie pojazdy wolnobieżne muszą mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy i poruszać się z prędkością do 25 km/h (ograniczenie konstrukcyjne)

-  że długość zestawu może wynosić maksymalnie 22 metry, a szerokość 2,55 metra.

- że podczas przewożenia balotów wysokość pojazdu, liczona od podłoża, może wynosić 4 metry.

- że przewożony ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony, żeby nie naruszał stateczności pojazdu 

- że kierujący mają obowiązek wożenia przy sobie dokumentów (prawa jazdy, ubezpieczenia pojazdu i ważnego dowodu rejestracyjnego).

- że nie wolno przewozić osób na przyczepach i maszynach rolniczych

- że niedopuszczalne jest także poruszanie się kombajnem po drodze publicznej, kiedy heder nie jest na wózku z tyłu pojazdu.

- że kierujący pojazdem wolnobieżnym, m.in. ciągnikiem rolniczym, czy kombajnem jest zobowiązany zjechać, jak najbardziej na prawo, w celu ułatwienia wyprzedzania.

Warto zajrzeć na stronę internetową Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie znajdziecie Państwo wiele ciekawych informacji na temat bezpieczeństwa w rolnictwie.

Filmy

Materiały szkoleniowe 

Rolnik – zawód niebezpieczny 

Państwowa Inspekcja Pracy

Pliki do pobrania

  • 378.29 KB
Powrót na górę strony