Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie stwarzaj okazji dla złodzieja

Data publikacji 11.07.2018

W czasie wakacji, przy ładnej pogodzie na ulicach widać, że mieszkańcy powiatu rawickiego przesiedli się na rowery. Korzystamy z nich nie tylko na wycieczkach czy rajdach rowerowych ale służą nam jako środek transportu w codziennym życiu, niejednokrotnie pozostawiamy jednak rower bez nadzoru i zabezpieczenia. Rawicka policja regularnie przyjmuje zgłoszenia dotyczące kradzieży rowerów. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty swojego jednośladu sami możemy zadbać o bezpieczeństwo.

Nie dopuść, aby Twój rower „zmienił właściciela”, stosuj rady rawickiej policji:

1. Używaj profesjonalnych zabezpieczeń, blokad, zapięć rowerowych, które utrudnią działanie przestępcy (użycie dwóch zabezpieczeń zmniejszy zainteresowanie potencjalnego złodzieja Twoim jednośladem).

2. Używając zabezpieczenia przeciągnij je przez koło i  przez ramę roweru, przymocuj do trwałego elemntu np. stojaka na rowery.

3. Nie zostawiaj na rowerze zamontowanych liczników, lampek na baterie i innych akcesoriów umożliwiających ich łatwy demontaż a także sakiew z wartościowymi rzeczami.

4. Przechowując rower w piwnicach, schowkach itp. używaj atestowanych kłódek i zabezpieczeń aby możliwie solidnie zabezpieczyć drzwi – im więcej czasu przestępca będzie musiał poświęcić na pokonanie zabezpieczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie przez kogoś zauważony, a w konsekwencji zatrzymany przez Policję.

5. Zwracaj uwagę na osoby obce, które pojawiają się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania „chodzą bez celu”, a gdy takie osoby wynoszą coś z piwnicy lub wchodzą do niej z łomami, młotkami itp. nie wahaj się i zawiadom Policję!

6. Nie zostawiaj roweru niezabezpieczonego nawet na chwilę, zawsze używaj linek zabezpieczających i innych blokad. 

7. W miarę możliwości parkuj rower pod kamerami monitoringu miejskiego lub przemysłowego.

8. Wyposaż swój rower w cechy charakterystyczne umożliwiające jego identyfikację w przypadku kradzieży (oznakuj). Sfotografuj cechy szczególne roweru np. otarcia, naklejki itp.

9. Sfotografuj swój rower i spisz fabryczne numery identyfikacyjne. W przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu jako skradziony w policyjnych bazach danych.

To jednak nie wszystko.

Kupując rower z „drugiej ręki” za wyjątkowo niską cenę pamiętaj, by poprosić sprzedającego o dowód zakupu ze sklepu, kartę gwarancyjną lub inne dokumenty świadczące o legalnym pochodzeniu roweru. Jeśli sprzedający nie posiada takich dokumentów, to szczególnie atrakcyjna oferta powinna wzbudzić Twoją nieufność.

Pamiętaj, że kupując taki rower możesz narazić się na odpowiedzialność karną, bowiem paserstwo można popełnić umyślnie i nieumyślnie.

KWP/KS

Powrót na górę strony