Aktualności

Debata Społeczna - „Narkotyki i inne substancje zabronione prawem – zagrożenia i konsekwencje”

Data publikacji 24.11.2023

W Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu odbyła się Debata Społeczna pod hasłem „Narkotyki i inne substancje zabronione prawem – zagrożenia i konsekwencje”. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu przy współpracy z kierownictwem Medycznego Studium Zawodowego.

Debata społeczna odbyła się 24 listopada br. o godzinie 16.00 w budynku szkoły mieszczącym się przy ulicy Grota Roweckiego nr 6 w Rawiczu. Temat przewodni dotyczący szeroko rozumianego "problemu narkotykowego" omawiany był w gronie zaproszonych gości oraz uczestników spotkania. Debata została otwarta przez gospodarza obiektu - dyrektor placówki edukacyjnej Panią Żaneta Malinowską. W dyskusji brali udział Pan Starosta Rawicki Adam Sperzyński, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Rawiczu nadkom. Krzysztof Kowalski, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Prewencji, psychoterapeuta z Centrum Usług Społecznych w Rawiczu Pan Błażej Pierzchała.

W pierwszej części spotkania głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Krzysztof Kowalski, który omówił i podsumował dotychczasowe funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazał miejsca najbardziej zagrożone oraz wymienił najczęściej zgłaszane kategorie, omówił sposób reagowania funkcjonariuszy Policji na zagrożenie. Przedstawił sposób jak można korzystać z mapy. Przybliżył także funkcjonowanie programu „Dzielnicowy bliżej nas” i rolę dzielnicowego, a także aplikację Moja Komenda.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z rawickiej jednostki przedstawili jakiego rodzaju substancje zabronione prawem najczęściej pojawiają się na naszym lokalnym rynku. Jakie są konsekwencje prawne dla osób ”sięgających” po narkotyki. Uczestnikom debaty została również zaprezentowana zawartość walizki profilaktycznej, w której znajdują się atrapy substancji psychoaktywnych i psychotropowych oraz akcesoria służące do ich zażywania. Wszystko po to, by dorośli wiedzieli na co mają zwracać uwagę i jak postępować kiedy zetkną się z tego typu problemem w swoim otoczeniu.

Podczas spotkania psychoterapeuta Pan Błażej Pierzchała między innymi omówił zagadnienie związane z eksperymentowaniem, które wielokrotnie prowadzi do uzależnienia od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych i psychotropowych. Prelegent podzielił się z uczestnikami debaty swoim doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami. Namawiał dorosłych by zwiększyli swoją „czujność” w stosunku do swoich pociech. Zaznaczył, że bardzo istotne jest na jakim etapie problem związany z substancjami uzależniającymi zostanie wychwycony.

Na zakończenie podsumowano wspólne przemyślenia oraz wyciągnięto wnioski o słuszności obecnych działań i potrzebie ich kontynuowania.

Zebrano również ankiety, które rozdawane były na początku debaty.

  • Debata społeczna osoby biorące w niej udział czI
  • Debata społeczna osoby biorące w niej udział czIII
  • Debata społeczna osoby biorące w niej udział czII
Powrót na górę strony